در این بخش می خواهیم در مورد بک لینک و شیوه دریافت آن برای شما کاربران گرامی توضیحاتی بدهیم. همواره بک لینک Backlink یکی از مهم و پر بحث ترین موارد سئو بوده که سئو کاران مختلف در مورد آن نظرات متفاوتی دارند.

در ابتدا بهتر است بدانیم بک لینک چیست؟
بک لینک، لینک خروجی می باشد که از صفحه ای به صفحه دیگر و در واقع از سایتی به سایت دیگر داده می شود و موجب انتقال کاربران با کلیک بر روی آن به سایت دیگر می شود. در همین ابتدا می توان متوجه شد بک لینک می تواند کاربرانی را به سایت شما انتقال داده و موجب بالا رفتن بازدید و ترافیک و در نتیجه رشد رتبه سایت شما در موتورهای جستجوگر شود.

زمانی که سایتی لینک سایت شما را در صفحه خود قرار میدهد به آن معنی می باشد که آن سایت به شما بک لینک داده است. (سایت شما از آن سایت لینگ گرفته و برای سایت شما مفید می باشد)

در واقع بک لینک یکی از فاکتورهای ارزش دهی به یک سایت از دیدگاه موتورهای جستجوگر به ویژه گوگل می باشد، تعداد بک لینک های با کیفیت و قوی به سایت شما است که باعث بالا رفتن اعتبار سایت شما در موتورهای جستجوگر می شود.

در همین ابتدا بهتر است این نکته را بگوییم بک لینک زیاد به این معنی نیست که سایت شما رتبه بالایی می تواند دریافت نمایید، در واقع با دریافت میزان بالای بک لینک بی کیفیت و مضر سایت شما نه تنها رشد نمی کند بلکه دچار جریمه و افت رتبه می شود. به همین دلیل در دریافت بک لینک بسیار باید دقت نمایید.

اکنون ببینیم بک لینک خوب و بد (مفید و مضر) چیست؟

بک لینک مفید :

۱) بک لینک از سایتهای مرتبط با کلمه کلیدی شما
این نوع بک لینک بهترین و مفیدترین نوع بک لینک می باشد و دریافت آن بسیار سخت است، زیرا سایتهایی که دارای کلمات کلیدی مشترک با شما می باشند عموما رقیب شما هستند و به شما لینک نمی دهند. بهترین راه برای دریافت این نوع از بک لینک بررسی سایتهایی است که قابلیت ثبت نظر به همراه لینک را دارند تا بتوانید از این طریق لینک خود را در آنها قرار دهید.

۲) دریافت لینک های دائمی
تنها لینک های دائمی می توانند رتبه شما را به شکلی افزایش دهند که در آینده با افت رتبه مواجه نشوید. بهتر است بدانید در صورتی که لینک شما از سایتها حذف شود نتیجه آن لینک نیز از بین رفته و گوگل مشکوک به خرید لینک توسط شما می شود و سایت شما را جریمه خواهد نمود، به همین دلیل از خرید لینک های ماهیانه خودداری نمایید.

۳) بک لینک یک طرفه
بکلینک یک طرفه از سایتهای معتبر و قوی است که می تواند سایت شما را قوی نمایید و تبادل لینک در واقع کاری کاملآ بیهوده است.
بک لینک باید به صورت منطقی و از سایتهای دارای رتبه بالا گرفته شود تا بتواند بهترین تاثیر را بر روی سایت شما داشته باشد، ولی بهتر است بدانید بهترین نوع بکلینک لینکی است که از سایتهای مرتبط و با رتبه بالا و بر روی کلمه کلیدی مورد نظر شما گرفته شود

بک لینک مضر :

۱) بک لینک اسپم
بک لینک اسپم مضرترین نوع بک لینک می باشد و می تواند سایت شما اسپم کند و آن را از نتایج جستجو حذف نماید. بهتر است بدانید لینک های اسپم می توانند تاثیر لینک های خوب و مفید شما را نیز از بین ببرند. تشخیص لینک های اسپم بسیار مشکل است پس بهتر است اگر در این زمینه اطلاعات کاملی ندارید از سایتهایی که به اسپم بودن آنها مشکوک هستید لینک دریافت نکنید.

۲) بک لینک از سایتهای رتبه پایین
این نوع بک لینکها بسیار کم تاثیر و بی تاثیر می باشد و هزینه برای دریافت این نوع لینک ها عملآ کاری بیهوده است، پس زمان و هزینه خود را برای دریافت لینک های مفید صرف کنید.

۳) گرفتن تعداد زیادی بک لینک در زمان کم
گرفتن میزان زیادی لینک در زمانی کوتاه بسیار کار مضری است و می تواند تمام لینک های شما را اسپم کند حتی اگر از سایتهایی با رتبه بالا گرفته شود. برای مثال زمانی که شما در یک روز صدها بک لینک دریافت نمایید گوگل به ورود این میزان لینک به سایت شما مشکوک و تمامی آنها را اسپم می کند و سپس سایت شما را نیز اسپم می نماید.

در کنار موارد بالا بسیاری تکنیک های دیگری وجود دارد که بک لینک های شما را مفید و یا مضر می کند. پس بهتر است بک لینک ها را هوشمندانه و با توجه دریافت نمایید. باید بدانید بک لینک مضر و اسپم یکی از مهمترین عوامل در پنالتی شدن سایتها می باشد، پس این کار بسیار کار دقیقی می باشد.

بک لینک Nofollow و Dofollow بک لینک

nofollow
بک لینک هایی که به صورت nofollow تعریف می شوند عمدتآ جنبه تبلیغاتی دارند ولی در سئو بی تاثیر نیستند و حتی بعضی از آنها بسیار موثر می باشند.

بک لینک dofollow یا follow
این لینک به این معنی است که گوگل و یا رباتهای جستجوی این لینک را تا مقصد دنبال کرده و این نوع بهترین لینک است و بیشترین تاثیر را در سئو دارد.

عوامل موثر در قدرت بک لینک:

 • Anchor text
  همان کلمه ای است که به یک سایت دیگر لینک می‌شود.
 • Domain Authority
  این فاکتور سن دامنه، تعداد لینک های ورودی و خروجی سایتی است که از آن لینک دریافت می کنید.
 • Page Authority
  این فاکتور اعتبار صفحه ای است که از آن لینک دریافت نموده اید.
 • سایت‌های کشوری
  بک لینک از سایتهای داخلی است که تاثیر مثبتی بر سئو سایت شما دارد.
 • تعداد لینک‌های داخل صفحه
  این فاکتور بسیار مهم است و هرچه میزان آن کمتر باشد تاثیر لینک بیشتر است.

خرید بک لینک مفید است یا مضر ؟
نمی توان دقیقآ گفت خرید بک لینک مفید است و یا مضر زیرا در خرید بک لینک مهم آن است که لینک ها به چه میزان و از کجا گرفته شود، پس اگر تصمیم به خرید بک لینک از شرکتی که این کار را انجام می دهد دارید اطمینان کامل داشته و در انتها از ان لیست جاهایی که لینک شما ثبت شده را دریافت نمایید.

راه های گرفتن بک لینک رایگان :
چندین راه برای دریافت بک لینک رایگان وجود دارد که خود شما می توانید آنها را انجام دهید و ما می خواهیم در این بخش به توضیح آنها می پردازیم:

۱) ساخت وبلاگ
وبلاگهای مرتبط با کلمات کلیدی خود بسازید و در میان مطالب آنها لینک به سایت خود دهید تا کاربران آن وبلاگها از طریق آن لینک ها وارد سایت شما شوند.

۲) شبکه های اجتماعی
با رونق شبکه های اجتماعی و استقبال بالا کاربران از آنها می توانید با ساخت شبکه های اجتماعی برای سایت خود و قرار دادن لینک سایت در آنها بک لینک قویی دریافت نمایید.

۳) فروم ها
همواره فروم ها کاربران زیادی را به خود اختصاص می دهند و شما با قرار دادن مطلب همراه لینک در آنها می توانید کاربران آنها را به سایت خود وارد نمایید.

۴) دایرکتوری
دایرکتوری ها سایتهایی هستند که لینک سایتهای دیگر را با توجه به موضوع فعالیت آنها در سایت خود قرار می دهند و شما با ثبت لینک سایت خود در انها می توانید بک لینک قویی دریافت نمایید.

این تنها برخی از راه ها برای دریافت بک لینک موثر در سئو می باشد، که شما می توانید از آنها استفاده و رتبه سایت خود را افزایش دهید ولی در صورتی که به صفحه اول و رتبه های اول جستجو فکر می کنید بهتر است این کار را به شرکتی معتبر سپرده تا بک لینک ها باتوجه به تمام اصول سئو برای شما گرفته شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست