در این مقاله قصد معرفی گواهی ssl  و تاثیر استفاده از آن در سئو وب سایت، مزایا، معایب و … را داریم که در ادامه این مقاله به موارد ذکر شده می پردازیم. ما برای خرید یا ورود به سیستم ابتدا باید اطلاعات خود را وارد کنیم. برای حفاظت از انتقال داده ها احتیاج به اتصال مطمئن و امن می باشد، در این موارد معمولا از پروتکل های SSL و HTTPS استفاده می شود.

تاثیر ssl در سئوبرای درگاه پرداخت معمولا از پروتکل HTTPS استفاده می شود، این پروتکل در واقع روش رمزگذاری بین کاربر و سرور می باشد. به صورتی که اطلاعات بین کاربران و سرور را رمزگذاری می کند، با این کار دخالت هکرها در اتصالات به سختی ممکن می شود اما نمی توان گفت غیر ممکن می باشد.

هر سایتی باید گواهی SSL منحصر به فرد برای مقاصد خود داشته باشد، اگر سرور تظاهر به داشتن گواهی HTTPS داشته باشد اما در واقع گواهی معتبرموجود نباشد مرورگرهای مدرن زمان اتصال به کاربران سایت هشدار می دهند.

آیا SSL در رتبه بندی و سئو سایت موثر است؟
یکی از ویژگی های مهم سایت از نظر گوگل امنیت وب سایت می باشد. هم چنین گوگل در وبلاگ رسمی اعلام کرده سایت هایی که از نظر امنیت قوی تر عمل کرده و از پروتکل SLL استفاده می کنند از رتبه بالاتری برخورددار خواهند شد. در واقع گوگل استفاده از این پروتکل را از عوامل موثر و تاثیر گذار در افزایش رنک گوگل دانسته است.
در ادامه به توضیح در مورد مزایا و معایب SSL در سئو می پردازیم:

مزایا استفاده SSL:
استفاده از پروتکل SLL همان طور که ذکر شد باعث افزایش سئو و رنک در گوگل می باشد، همچنین زمانی که شما از این پروتکل استفاده می کنید اعتماد کاربر را جذب کرده و بی شک اعتماد بیشتری به سایت شما خواهد کرد.

معایب استفاده از SSL:
همان طور که گفته شد پروتکل SSL اطلاعات بین کاربر و مرورگر را رمزگذاری می کند، از این رو سایت شما زمان بیشتری نسبت به قبل برای لود نیاز دارد، مثلا سایت شما اگر در ۵ ثانیه بارگذاری می شد با استفاده از پروتکل SSL این زمان یک تا دو ثانیه افزایش می یابد، مثلا در۷، ۶ ثانیه بارگذاری می شود. یکی دیگر از معایب SSL قیمت بسیار بالای آن می باشد.
نکته مهم و هائز اهمیت در استفاده از گواهی SSL زمانی می باشد که شما تنظیمات سایت و وبمستر گوگل را به درستی انجام ندهید، در این هنگام احتمال زیاد ورودی های سایتتان را از دست خواهید داد.

پیچیدگی کار پروتکل SSL از دید کاربر سایت شما مخفی می ماند، در عوض مرورگر اینترنت نشانگر کلید را به وجود می آورد که درآن کاربران متوجه ارتباط امن سایت می شوند. گواهی نامه SSL فقط به اشخاص حقیقی و حقوقی، شرکت های شناخته شده ارائه می شود و شامل اطلاعات زیادی در مورد سایت، نام دامنه، آدرس، شهرو … می باشد.

زمانی که مرورگر را باز می کنیم، مرورگر به سایت امن وصل شده و گواهی SSL را چک می کند، اگر مشکلی در مورد گواهی SSLنبود ومعتبر بود سایت باز می شود و اگر مشکلی از این لحاظ باشد به کاربر بابت امنیت اخطار می دهد.

اهمیت SLL در سئو:
اینترنت هر روزه در حال به روز رسانی و تغییر می باشد و کاربران بیش از پیش نگران امنیت در اینترنت می باشد، به همین منظور اکثر کاربران خواهان رمزگذاری اطلاعات خود در اینترنت هستند. برای توسعه امنیت در گوگل استفاده از پروتکل SSL معرفی شد که در سئو سایت و افزایش امنیت سایت تاثیر بسیاری دارد. گوگل در واقع ویژگی های مثبتی که هر سایت با داشتن آن از امتیاز بالاتری برخورد دار می شود را فاش نمی کند، اما متخصصان سئو با مطالعه ی موتورهای جستجو به برخی از موارد امتیاز دهی گوگل به سایت ها دست یافتند. البته برای سئو سایت هم چنان استفاده از محتوای جذاب و کامل، ساختار مناسب و … با کمک پروتکل SSL نیاز است.

گوگل ۵% رتبه سایت هایی که از پروتکل SSL استفاده می کنند را افزایش می دهد، این درصد بین ۱ تا ۲ صفحه تفاوت بین نتیجه جستجو ایجاد می کند( اکثر کاربران تصمیم خود را درهمان صفحات اول می گیرند و به ندرت به صفحات بعد رجوع می کنند).همچنین شما برای تک تک صفحات سایتتان احتیاج به گواهی SSL ندارید، بلکه یک گواهی می تواند تمام صفحات شما را امن سازد.

HTTPS چیست؟
‘S’ در انتهای HTTPS بخشی از آدرس سایت به معنای سایت امن می باشد. سایت های امن شامل کلید ۲۰۴۸ بیت SSL می باشند که می توانند از طریق اهراز هویت و رمز گذاری اتصال سایت را حفاظت کنند، زمانی که گواهینامه SSL بر روی سرور سایت نصب می شود، قفل و پروتکل HTTPS را فعال می کند و امکان اتصال محافظت شده و امن را بین سرور و مرورگر فراهم می کند.

مزایای استفاده از پروتکل HTTPS:

  • اعتماد سازی
  • رمزگذاری و رمزنگاری اطلاعات بین کاربر و سرور
  • دریافت Enamad یا یک امتیاز بیشتر برای دریافت نماد اعتماد الکترونیک

در نتیجه استفاده از SLL و HTTP مزایای خوبی دارد و باعث ایجاد حس اعتماد بین کاربران می شود. در واقع سایت شما یک پله جلوتر از بقیه سایت ها بوده و در سئو و رتبه بندی وب سایتتان می تواند بسیار تاثیر گذار باشد، پس برای پیشرفت و جلب رضایت کاربران سایتتان بهتر است نسخه گواهینامه SLL سایت خودتان را راه اندازی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست